Domov Elektromobilita Najdrahší čínsky plug-in má 1200 koní a dokáže plávať (VIDEO)

Najdrahší čínsky plug-in má 1200 koní a dokáže plávať (VIDEO)

20. septembra sa v Číne oficiálne začal predávať model BYD YangWang U8, čo je plug-in hybrid za 150.000 dolárov, ktorý má extrémny výkon, v teréne predvádza krabiu chôdzu a dokáže sa brodiť hlbokou riekou či dokonca plávať.

BYD Yangwang U8 bol predstavený ešte v januári ako prémiové terénne SUV, ktoré má konkurovať pripravovanému elektrickému Mercedesu EQG alebo americkému Hummeru EV. Čínsky výrobca však dávkuje informácie o vozidle postupne. V tomto článku si teda zhrnieme všetko, čo o tomto zaujímavom automobile vieme a pridáme aj niekoľko úplne nových informácií.

BYD U8

Dve verzie, jeden pohon

BYD U8 vo výbave Premium Edition vstúpil do predaja s cenovkou 1.089.000 juanov, čo je v prepočte 150.000 dolárov. Ide tak momentálne o najdrahšie sériovo vyrábané čínske elektrifikované auto predávané na domácom trhu. Len na porovnanie, je to približne polovičná cenovka, za akú sa v Číne predáva spaľovací Mercedes-Benz triedy G. BYD U8 je skutočne obrovský kus auta. Na dĺžku meria 5319 mm, na šírku 2050 mm, na výšku 1930 mm a rázvor osí kolies je dlhý 3050 mm. Automobil stojí na platforme BYD E4, ktorá podporuje elektromobily aj plug-in hybridy a je vybavený hydraulickým systémom ovládania karosérie Disus-P, ktorý umožňuje vozidlu meniť svetlú výšku v rozsahu 15 cm. O niekoľko mesiacov neskôr sa začne ponúkať aj variant Off-road Master s niekoľkými špeciálnymi off-roadovými doplnkami, ako sú napríklad odolnejšie vyzerajúci predný nárazník, šnorchel či odnímateľný strešný nosič s malým rebríkom na boku.

Napriek obrovským rozmerom ide len o 5-miestny automobil. Jeho pohotovostná hmotnosť je 3460 kg, celková až 3985 kg. U8 má štyri elektromotory, jeden pre každé koleso. Každý z nich má výkon približne 275 koní a krútiaci moment 320 Nm, čo znamená, že systémový výkon U8 je 880 kW (1197 koní) a krútiaci moment 1280 Nm. Vďaka svojim štyrom motorom je U8 schopný otáčať sa na mieste o 360 stupňov a v teréne využívať tzv. krabiu chôdzu. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h trvá 3,6 sekundy, maximálna rýchlosť je obmedzená na 200 km/h. SUV ďalej dokáže jazdiť rýchlosťou do 120 km/h aj s defektom pneumatiky.

Advertisment

Elektromobil s predĺženým dojazdom

BYD U8 však nie je plne elektrické vozidlo. Ide o tzv. elektromobil s predĺženým dojazdom, čo znamená, že má aj spaľovací motor, ktorý funguje ako generátor energie pre batériu. V tomto prípade 2,0-litrový preplňovaný benzínový motor napája 49,05 kWh batériu Blade s chemickým zložením typu  LFP. Batéria je v tomto prípade integrovaná do šasi. Dojazd na čisto elektrický pohon je 180 km, celkový dojazd s plnou batériou a 75-litrovou palivovou nádržou je potom 1 000 km. U8 podporuje jednosmerné nabíjanie s výkonom 110 kW.

BYD U8

Termovízia aj satelitný telefón

Vnútri BYD U8 nájdeme vertikálnu 12,8-palcovú zakrivenú obrazovku Galaxy s uhlom sklonu 37°. Využíva zakrivený OLED panel s výborným kontrastom a jasnými farbami. K dispozícii je tiež 23,6-palcový virtuálny kokpit a obrazovka pre spolujazdca. Keďže takmer celý priestor palubnej dosky zaberá obrazovka, vývody klimatizácie sú umiestnené na jej vrchu. Ani pasažieri v druhom rade nie sú ochudobnení o obrazovky s uhlopriečkou 12,8 palca. Súčasťou výbavy je audiosystém Evidence Series s 22 reproduktormi, ktorý cestujúcim poskytuje 3D zvukový zážitok. U8 tiež obsahuje niektoré nie tak bežné technológie, ako je termografická kamera či integrovaný satelitný telefón. Obe verzie U8 dostanú plnohodnotné rezervné kolesá.

V núdzi dokáže plávať

Verzia Premium Edition sa dokáže brodiť v maximálnej hĺbke 1000 mm, zatiaľ čo Off-road Master Edition sa dokáže vďaka šnorchlu brodiť vodou hlbokou až 1400 mm. V prípade vstupu do hlbšej vody je potrebné aktivovať režim brodenia. Vozidlo vtedy pomocou senzorov monitoruje prostredie, hĺbku vody, stav preklzu kolies a podobne. Núdzový režim plávania sa automaticky aktivuje, keď sa auto dostane do hĺbky nad stanovený limit. Po aktivácii núdzového režimu plávania sa spaľovací motor okamžite vypne. Disus-P zdvihne pruženie na maximálnu úroveň, okná sa zatvoria, klimatizácia sa prepne na vnútornú cirkuláciu a otvorí sa strešné okno, čím sa zabezpečí núdzový východ. Okrem toho vozidlo zobrazí hĺbku vody a polohu na centrálnej obrazovke.

BYD U8

U8 môže takto zostať na hladine 30 minút a pohybovať sa vpred rýchlosťou 3 km/h. BYD však zdôrazňuje, že to platí len pre núdzové situácie, ako sú napríklad povodne, a nie pre zábavu pri prechádzaní jazier a riek. Po aktivácii núdzového plávajúceho režimu je potrebné vozidlo priviesť do servisu na kontrolu.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 4.6 / 5. Počet hodnotení 9

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!