Domov Lifestyle Škoda oslavuje 125 rokov a jej priaznivci sa majú na čo tešiť

Škoda oslavuje 125 rokov a jej priaznivci sa majú na čo tešiť

Zdroj: Škoda

V roku 1895 boli položené základy aktuálne jednej z najstarších automobiliek na svete. Škoda, vtedy ešte ako Laurin&Klement, začala s výrobou a opravou bicyklov, no postupne si vybudovala dôležité meno nie len v oblasti motoršportu, ale aj v automobilovom priemysle ako takom. Pri príležitosti významného jubilea si automobilka pre svoji priaznivcov pripravila viacero aktivít. 

„ŠKODA AUTO patrí medzi automobilky s najdlhšou tradíciou kontinuálnej výroby dopravných prostriedkov na svete. Na začiatku úspechu našej automobilky stála odvaha, nadšenie a dômyselnosť zakladateľov Václava Laurina a Václava Klementa. Pre nás je ich odkaz veľkým záväzkom, aby sme spoločnosť ŠKODA AUTO doviedli do rovnako prosperujúcej budúcnosti. Prostredníctvom Stratégie 2025 transformujeme našu automobilku na Simply Clever spoločnosť, ponúkajúcu najlepšie riešenia mobility.“, uviedol predseda predstavenstva Bernhard Maier.

Václav Laurin a Václav Klement, Zdroj: Škoda

Rok 2020 bude pre automobilku kľúčovým. Na začiatku novej dekády totiž automobilka predstaví svoje vôbec prvé elektrické auto. SUV bude od základov postavené na novej modulárnej platforme MEB. Vychádzať bude z podareného konceptu Vision iV, ktorý sme si pred časom mohli vyskúšať na vlastnej koži. Čo sa týka elektrifikácie a modelovej ofenzívy na najbližšie roky, automobilka plánuje výrazný rozmach. V rozmedzí rokov 2019-2022 na trh uvedie 30 nových modelov. Z nich až 10 bude mať pohon čiastočne alebo kompletne na elektrinu.

Zdroj: Škoda
Bohatá história a svetlá budúcnosť

Výroba automobilov značky Laurin&Klement začala síce až v roku 1905, teda pred 115 rokmi, modelom Laurin&Klement Voiturette A, no už pred tým sa spoločnosť sústreďovala na výrobu bicyklov a motocyklov. Postupne sa automobilka dostávala do povedomia najmä rôznymi osobnými, úžitkovými či športovými modelmi. Zaujímavosťou je, že okrem Českej republiky je automobilka už 120 rokov prítomná aj na britskom trhu. V roku 1925 sa vďaka fúzii zmenil obchodný názov spoločnosti z Laurin&Klement na Škoda a od tejto doby kapoty vozidiel z Mladej Boleslavi zdobí charakteristický okrídlený šíp.

Laurin&Klement Voiturette, Zdroj: Škoda

125 rokov si bude značka pripomínať najmä viacerými aktivitami pre svojich zákazníkov. Rôzne unikátne historické vozidlá sa objavia na mnohých akciách vrátane tých, ktoré budú organizované na kľúčových trhoch ako je Čína a India. Vrcholom jubilejných osláv bude koncert Českej filharmónie.

Rok 2020 sa okrem 125-ročnice ponesie aj v znamení iných okrúhlych výročí. Uplynie presne 85 rokov od kedy automobilka predstavila fascinujúci model ŠKODA 935 Dynamic s elegantne tvarovanou karosériou. Okrem toho bude 60 rokov od momentu, kedy na brnenskom strojárskom veletrhu Škoda predstavila Octaviu Combi. 50 rokov oslávi aj elegantné kupé Škoda 110 R, ktoré je dnes medzi zberateľmi vyhľadávaným artiklom.

Zdroj: Škoda

Z novodobej histórie si pripomenieme 20 rokov od predstavenia prvej generácie Fabie Combi. Na poli motoristického športu automobilka tento rok oslávi 70 rokov od momentu kedy sa postavila na štart slávnych pretekov 24 hodín Le Mans. Podľa viacerých vyhlásení zástupcov českej automobilka sa hlavne v najbližších rokoch môžeme tešiť na veľmi zaujímavé vozy a technológie, ktoré boli doposiaľ dostupné len v prémiovej kategórii.

Nová Škoda Octavia RS bude oficiálne plug-in hybrid

Zdroj: Škoda

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokDizajn Tesly v sebe nesie viac než sa zdá, čím sa inšpiroval Cybertruck?
Nasledujúci článokAko bude vyzerať nová trieda E od Mercedesu a čo prinesie?
Som študentom Fakulty Elektrotechniky a Informatiky STU. Vo svojom voľnom čase sa venujem najmä technologickým novinkám z oblasti IT a autonómnych technológií. Sledovanie noviniek a pokrokov v automobilizme patrí medzi moje najväčšie koníčky. Najviac častu trávim sledovaním koncernu VW a taktiež elektromobilitou a vecami s ňou spojenými.