Domov News Modernizované Audi Q5 prináša nový motor a revolučné OLED svetlá

Modernizované Audi Q5 prináša nový motor a revolučné OLED svetlá

Zdroj: Audi

Svetový bestseller Audi Q5 dostal v týchto dňoch modernizáciu. Tá sa okrem vzhľadu dotkla aj technológií, a tak nová „kvé päťka“ prináša vôbec po prvýkrát možnosť voľby vzhľadu zadných svetlometov, či nové a úsporné motory. Zároveň si ale zachováva dynamické jazdné vlastnosti a dostatok vnútorného priestoru na to, aby sa mohla stať plnohodnotným rodinným autom.

Zvonka je modernizáciu vidieť najmä v prednej časti. Nová grafika svetlometov a LED podpis denného osvetlenia zjednocujú Audi Q5 s aktuálnym dizajnom celej rodiny Q. LED denné svietenie je v tomto prípade jednotnejšie a čistejšie ako tomu bolo v predfaceliftovanej verzii. Nová je taktiež aj maska chladiča, ktorá dostala osem-uholníkový tvar a natiahla sa ako do šírky tak aj do výšky. Tým dostal predok obľúbeného SUV čistejší, no na druhú stranu agresívnejší vzhľad.

Mierne zmeny sa dotkli aj zadnej časti. Je to vidieť najmä na prepojení oboch svetlometov tmavou, respektíve chrómovou líniou. Najväčšou zmenou sú však kompletne nové svetlomety, ktoré disponujú technológiou dynamických OLED. Audi Q5 sa týmto stala vôbec prvým autom na svete, ktoré prináša podobné riešenie. Vďaka využitiu OLED (organických LED) segmentov je možné si po novom zvoliť grafiku svetlometov, čo umožňuje nový druh personalizácie. Svetlá budú rozdelené na tri samostatné časti, z ktorých každá bude pozostávať zo šiestich samostatných OLED segmentov.

Svetlá novej generácie

„Výhodou použitia OLED je okrem dokonalého kontrastu taktiež aj vysoká homogénnosť a minimálne odstupy medzi jednotlivými segmentami. To umožňuje vytvárať personalizovaný svetelný podpis s veľkou presnosťou a variabilitou. Okrem toho prináša táto technológia aj mnoho iných možností.“ uviedol Stephan Berlitz, vedúci vývoja inovácií osvetlenia Audi.V praxi bude grafika svetlometov odvodená od konkrétneho jazdného režimu a taktiež bude mať aj bezpečnostnú funkciu. V prípade, že sa nejaké iné auto priblíži na vzdialenosť menej ako dva metre, všetky segmenty sa automaticky aktivujú a tým pádom dajú vodičovi znamenie, aby sa držal ďalej. Neskôr sa opäť rozsvieti pôvodne navolená grafika.

Okrem nových svetlometov prináša Audi Q5 taktiež aj nový druh infotainmentu označeného ako MIB 3. Táto modulárna stavebnica by mala podľa prvotných informácií disponovať vyšším výkonom a lepšou odozvou. V základnom prevedení bude k dispozícii klasický analógový prístrojový štít s farebným displejom v strede. Vo vyššej verzii bude infotainment spolupracovať s 12,3 palcovým digitálnym prístrojovým štítom, ktorý môže za príplatok pracovať aj s head-up displejom. Okrem toho bude centrálny displej MMI systému reprezentovaný dotykovou obrazovkou s uhlopriečkou 10,1 palca.

Možnosť rozšírenia funkcií až po zakúpení

Audi prináša do novej Q5 aj rozšírené možnosti ovládania či zadávania textu priamo do infotainmentu. K dispozícii bude okrem základných mapových podkladov taktiež aj možnosť rozšírenia družicovými snímkami z Google Eart vo vysokom rozlíšení, informácie o premávke či Amazon Alexa a iné. Navyše Audi Q5 dostáva aj podporu komunikácie C2X (auto komunikujúce s prostredím), ktoré bude najmä v budúcnosti veľmi dôležité z pohľadu bezpečnosti a plynulosti premávky, ale taktiež aj pre komfort cestujúcich.

Novinkou je aj Functions on demand, ktoré umožňujú dodatočné rozšírenie ponuky systémov na palube. Neskôr po kúpe vozu bude teda možné dokúpiť viaceré funkcie ako MMI navigáciu, Audi Smartphone Interface či iné. Dodatočné funkcie bude možné stiahnuť pomocou aplikácie myAudi Smartphone App alebo cez dostupný internetový portál vozidla.

Nový motor, ktorý ukazuje, že diesel neumiera

Pri zavádzaní na trh bude novinka k dispozícii s novým dvojlitrovým agregátom TDI, ktorý obsahuje mild hybridnú sústavu spojenú so štartér-generátorom. Jeho udávaná kombinovaná spotreba je na úrovni len 5,4 litra na 100 kilometrov, čo je v prípade 150 kW výkonu naozaj slušná hodnota. Použitie technológie MHEV umožnilo znížiť spotrebu až o 0,3 litra na 100 km. Navyše, blok motora je vyrobený z novej zliatiny hliníka čo umožnilo celkovú hmotnosť agregátu znížiť až o 20 kilogramov. Tento nový agregát už teraz spĺňa najprísnejšiu a najnovšiu emisnú normu Euro 6d-ISC-FCM.

Zdroj: Audi

Neskôr sa pod kapotu dostanú aj iné motory. Očakáva sa zavedenie ďalších dvoch výkonových verzií motoru 2,0 TDI, ale taktiež aj použitie väčšieho 3,0 TDI V6. Pre tých, čo preferujú benzín pred dieselom bude určite potešením, že nová Q5 bude mať aj štvorvalec 2,0 TFSI či plug-in hybrid v dvoch výkonových verziách.

Nové asistenty a taktiež modernizovaný podvozok

Z ponuky asistentov vodiča treba vyzdvihnúť mestský Audi pre sense city asistent, ktorý bude monitorovať okolie vozidla v meste a tým pádom predvídať možné kolízie. K dispozícii bude aj odbočovací asistent, automatické prechádzanie medzi pruhmi, vyhýbací asistent a mnoho iných.

Nová Q5 tiež dostala aj komfortnejší a agilnejší podvozok. Nové 5-prvkové závesy predných a zadných kolies zlepšujú ovládateľnosť a taktiež zlepšujú celkovú efektivitu riadenia. Za príplatok bude možné si do Q5 dokúpiť aj dynamické riadenie, ktoré na základe prevodového stupňa mení celkový pomer výkonu a natočenia volantu. Zaujímavosťou je, že k dispozícii budú celkovo až 4-druhy podvozkov. Základný bude vybavený adaptívnymi tlmičmi, kde bude možné voliť medzi komfortným nastavením alebo dynamickým odladením tlmičov.

Vyššia verzia pneumatického podvozku bude ponúkať adaptívne pruženie s reguláciou tlmičov, ktoré bude možné nastavovať v ďalších piatich režimoch. Tým sa z Q5 stane skutočne všestranné auto či už na diaľničnú jazdu alebo na jazdu mimo verejných komunikácií. Štandardne bude Q5 dodávaná s diskami o veľkosti 17 palcov. Na želanie sa potom postupne viete dostať až na rozmer 21 palcov.

V predaji už na jeseň

Audi uvedie novú Q5 na trh už počas tohtoročnej jesene. V Nemecku bude jej cena štartovať na sume 48 700 eur. Zaujímavou voľbou bude už tradične možnosť výberu výbavy Edition One, ktorá so sebou prinesie viaceré prvky ako napríklad S line exteriér či Optipaket schwarz. K tomu sa pridajú aj čierne logá vpredu a vzadu či mnoho iných dynamických doladení.

Nové Audi SQ5, naftový kráľ s obrovským krútiacim momentom!

Zdroj: Audi

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokNové Bentley Bentayga posúva latku luxusných SUV ešte vyššie
Nasledujúci článokIneos Grenadier je novodobý obranca modelu Defender
Som študentom Fakulty Elektrotechniky a Informatiky STU. Vo svojom voľnom čase sa venujem najmä technologickým novinkám z oblasti IT a autonómnych technológií. Sledovanie noviniek a pokrokov v automobilizme patrí medzi moje najväčšie koníčky. Najviac častu trávim sledovaním koncernu VW a taktiež elektromobilitou a vecami s ňou spojenými.