Domov Elektromobilita Študentská formula vytvorila svetový rekord z 0 na 100 km/h. Čas je...

Študentská formula vytvorila svetový rekord z 0 na 100 km/h. Čas je ako z inej planéty

Dámy a páni, svet má nového rekordmana v zrýchlení z nuly na sto medzi elektrickými vozidlami. Nehľadajte však za ním žiadny veľký automobilový koncern či značku. Rekord totiž majú na svedomí študenti zo švajčiarskeho Zurichu.

Parameter zrýchlenia z 0 na 100 km/h patrí v automobilovom svete medzi tie najatraktívnejšie. Automobilky sa predbiehajú v tom, kto dosiahne magickú stovku za kratší čas. Už zopár rokov im však vypaľujú rybník študentské formule v rámci súťaže Formula Student. Teda partie niekoľkých desiatok študentov, ktoré sa vo voľnom čase venujú týmto skvelým projektom. A viem o čom hovorím. Päť rokov som bol totiž aj ja členom jediného študentského formulového tímu na Slovensku, STUBA Green Teamu.

formula
Monopost STUBA Green Teamu
Čo je Formula Student?

Celý projekt Formula Student vám v tomto článku nebudem dopodrobna popisovať, no aspoň v rýchlosti si ho predstavíme. Študenti jednotlivých univerzít po celom svete majú jeden školský rok na to, aby vyvinuli, postavili a spojazdnili formulový monopost, s ktorým sa počas leta zúčastňujú medzinárodných súťaží. Ide však o inžiniersku súťaž a preto nepozostáva len z dynamických disciplín, ale aj tých statických, kde si musia študenti obhájiť svoj dizajn, odprezentovať vytvorený biznis plán súvisiaci s formulou a aj naceniť celý monopost.

A aby som nezabudol, formule sa delia do troch rôznych kategórii: elektrické, spaľovacie a autonómne. Monoposty s konvenčným pohonom síce ponúkajú najväčší divácky zážitok, no v dynamických disciplínach častokrát nemajú na tie elektrické nárok, obzvlášť v otázke zrýchlenia.

Dlhoročná rivalita

A práve tejto téme sa budeme venovať v dnešnom článku. Najlepšie a zároveň najbohatšie tímy sveta Formula Student majú okrem klasických súťaží, ľudské a finančné zdroje aj na vedľajšie projekty. Ako napríklad svetový rekord v zrýchlení z nuly na sto medzi elektrickými vozidlami. Už niekoľko rokov ho navyše zdobí veľká rivalita dvoch tímov, ktorá posúva hranice technológie do takmer nepredstaviteľných sfér. Na mysli mám dva z najlepších elektrických tímov sveta: AMZ Racing z Zurichu a GreenTeam Uni Stuttgart.

Rekord GreenTeam Uni Stuttgart z roku 2022

Presunieme sa späť do roku 2014, kedy práve tím z Zurichu vytvoril svetový rekord v zrýchlení z 0 na 100 km/h medzi EV s časom 1,785 s. Veľmi pôsobivý čas, pri ktorom to však zďaleka neskončilo. Pár mesiacov na to odpovedal Stuttgart s časom 1,779 sekundy a rekord patril im. V roku 2016 však AMZ Racing kontroval a s výsledkom 1,513 s vrátil GreenTeamu požičané. Trvalo až 6 rokov, kým sa Nemci opäť prihlásili o slovo, no stálo to za to. Nový svetový rekord s hodnotou 1,461 s. Čas, o ktorom si všetci mysleli, že sa bude prekonávať len veľmi ťažko. AMZ Racing ho však teraz doslova sfúklo.

Šialený čas!

Na sociálnych sieťach potvrdili, že sa opäť stali držiteľmi Guinnessovho rekordu v zrýchlení na 100 km/h v kategórii EV. Čas, za ktorý to zvládli, je však ako z inej planéty. Z nuly na sto ich monopost totiž zrýchlil len za 0,956 sekundy!!! To je absolútne šialené a tento neuveriteľný výsledok ešte podčiarkuje fakt, že za ním stoja študenti. Ich monopost je nielen najrýchlejším elektrickým vozidlom na svete z 0-100 km/h, ale zároveň aj prvý, ktorý sa dostal pod hranicu 1 sekundy. Hranica, ktorá sa dlhé roky zdala byť nedosiahnuteľnou.

Na rekord použili monopost z roku 2019, avšak značne upravený, ako po elektrickej, tak aj mechanickej stránke, vďaka čomu by už pravidlá Formula Student nespĺňal. Pre tento účel to však nehralo rolu. Formula tímu AMZ Racing je postavená na monokoku z uhlíkových vlákien, no zďaleka nejde o jedinú súčiastku z karbónu. Tyčky zavesenia či aerodynamické prvky sú taktiež z karbónu. Pre čo najnižší odpor však boli odstránené ako predné tak aj zadné krídlo. Aj vďaka tomu vážila ich rekordná formula len 137 kg. Vpred ju ženie štvorica elektromotorov, jeden pre každé koleso, ktoré si študenti dokonca sami vyvíjajú. Systémový výkon môže počas oficiálnej súťaže dosiahnuť maximálne 80 kW, no ich upravený monopost disponoval až 240 kW. Počas rekordu prešiel vzdialenosť 12,24 metra a jazdec pocítil pri zrýchlení preťaženie až 3,81 g.

formula

Ide o neuveriteľný počin a dokonalú ukážku vrcholového inžinierstva. Dostať sa z nuly na sto za menej ako jednu sekundu znie stále ako zo sci-fi filmu. AMZ Racing tak opäť hodil rukavicu ostatným tímom, predovšetkým GreenTeamu. Je však otázne, či tento čas dokáže niekto v blízkej budúcnosti prekonať.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 4.5 / 5. Počet hodnotení 2

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!