Domov SPRÁVY Doprava Nová funkcia varuje pred blížiacim sa vlakom. Funguje aj na Slovensku

Nová funkcia varuje pred blížiacim sa vlakom. Funguje aj na Slovensku

Foto: Škoda

Vozidlá značky Škoda dostávajú novú funkciu, ktorá ešte viac zvyšuje ich bezpečnosť. Ponúka ju aplikácia Traffication, ktorá upozorní na blížiaci sa vlak pri prejazde železničným priecestím. Aplikácia, ktorá je dostupná pre väčšinu vozidiel značky Škoda, tak rozširuje existujúce bezpečnostné funkcie a možnosti aplikácie, ako je výstraha pred vozidlami v protismere a upozornenie na riziko neúmyselného vjazdu do protismeru, napríklad na diaľnici.

„Vozidlá značky Škoda patria dlhodobo medzi najbezpečnejšie autá na trhu, k čomu prispieva nielen pasívna bezpečnosť, ale tiež množstvo elektronických asistentov či aplikácií, ktoré postupne pribúdajú do výbavy väčšiny modelov značky Škoda. Skvelým príkladom, ako Škoda pristupuje k budovaniu bezpečnosti za volantom svojich vozidiel, je tiež aplikácia Traffication, ktorá prináša pokročilé funkcie upozornenia na rôzne riziká hroziace na cestách, ako je napríklad výstraha pred neúmyselným vjazdom do protismeru, vozidlom v protismere či v prípade najnovšej aktualizácie – upozornenia na blížiaci sa vlak pri prechode železničným priecestím,“ uviedol Roman Rajtár, vedúci marketingu a produktu v spoločnosti Škoda Auto Slovensko.

„Sme radi, že práve Leo Express spoločne so spoločnosťou Škoda Auto prispieva k zvýšeniu bezpečnosti na železničných priecestiach. V rámci testovacej fázy upozorňujeme vodičov využívajúcich aplikáciu Traffication na prichádzajúce vlaky prostredníctvom GPS lokalizácie,“ uviedol Emil Sedlařík, tlačový hovorca spoločnosti Leo Express a dodáva: „Po pilotnej fáze v Českej republike sa tak už aj slovenskí vodiči na trase Bratislava – Komárno môžu spoľahnúť na varovania pred prejazdom našich vlakov, čím predchádzame potenciálnym nehodám a ďalej tak zvyšujeme bezpečnosť cestujúcich vo vlakoch Leo Express, ako aj vo vozidlách Škoda.“

Bezpečnosť na prvom mieste

Škoda priebežne pridáva do svojich vozidiel online riešenia na zvýšenie bezpečnosti. V spolupráci s českou dopravnou spoločnosťou Leo Express, ktorá svoje vlaky prevádzkuje aj na Slovensku na trase Bratislava – Komárno, teraz ponúka pre palubnú aplikáciu Traffication novú funkciu. Súčasní používatelia si už môžu nainštalovať aktualizáciu s touto službou. O novej verzii sú majitelia vozidiel Škoda informovaní v notifikačnom prehľade palubného infotainmentu. Rovnako sa správa o update objaví v digitálnom obchode s aplikáciami, ktorý je dostupný z rozhrania vo vozidle.

aplikácia Traffication
Foto: Škoda
Riešenie na báze cloudového úložiska

Poloha vlakových súprav sa pravidelne ukladá do cloudového úložiska, odkiaľ sa tieto informácie následne prenášajú do všetkých vozidiel Škoda vybavených aplikáciou Traffication a nachádzajúcich sa v blízkosti železničného priecestia, ku ktorému sa vlak približuje. Varovanie o prichádzajúcej súprave sa potom zobrazuje na stredovom displeji infotainmentu ako vyskakujúca správa a súčasne zreteľne zaznie aj hlasová výstraha. Automobilka Škoda Auto už pracuje na integrácii ďalších železničných dopravcov naprieč Európou a zároveň prebiehajú rokovania s niekoľkými spoločnosťami.

ŠKODA tests train warnings in Traffication infotainment app
Aplikácia varuje pred poľadovicou a zlým počasím

Okrem varovania pred prichádzajúcimi vlakmi zobrazuje aplikácia Traffication množstvo ďalších výstražných údajov, ktoré získava ako od poskytovateľov dopravného spravodajstva, tak priamo z ďalších vozidiel Škoda. Ide napríklad o upozornenie na zhoršené poveternostné podmienky, zlú zjazdnosť cesty alebo dopravné nehody. Aplikácia tiež odhalí, keď vozidlo nabehne do protismeru, napríklad na diaľnici, a varuje ostatných vodičov, ktorí sa k nebezpečnému úseku blížia. Modely značky Škoda automaticky rozpoznajú zníženú viditeľnosť, napríklad vďaka aktivácii hmlových svetiel – a aj tento údaj je odoslaný do cloudového úložiska. Vodič automobilu Škoda môže navyše nebezpečnú situáciu v prevádzke sám nahlásiť kliknutím na obrazovku a varovať tak ostatných užívateľov využívajúcich aplikáciu Traffication. Aplikácia je teraz k dispozícii v 32 európskych krajinách a varovanie zobrazuje v 23 jazykoch.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJTS Škoda
Predchádzajúci článokBarseghian sa opäť predvádzal, rozmlátil extrémne drahý McLaren
Nasledujúci článokNa spaľovák už nepomyslíte. Vygumujú ich poslednú výhodu vďaka batérii s masívnym dojazdom