Domov SPRÁVY Doprava Budú ich rozdávať? Vláda stanovila nové ciele predaja elektromobilov

Budú ich rozdávať? Vláda stanovila nové ciele predaja elektromobilov

Foto: startstop.sk, Karol Gajdoš

V čase, kedy je na štátnej návšteve vo Francúzsku čínsky prezident Si Ťin-pching, tamojšia vláda vypracovala rozsiahly pakt s automobilovým priemyslom, ktorý stanovuje nové ciele pre predaj elektromobilov.

Dohoda medzi vládou, francúzskymi obchodnými skupinami a odbormi má za cieľ zvýšiť predaj elektrických vozidiel až štvornásobne –  na 800 000 ročne v roku 2027. Obsahom dohody je takisto aj šesťnásobný nárast predaja elektrických ľahkých úžitkových vozidiel na 100 000 ročne. Pakt sa zaväzuje pokračovať v podpore nákupu a prenájmu elektrických vozidiel. Konkrétna suma, ktorá by mala byť vyčlenená na tento účel, však zatiaľ nebola špecifikovaná. Zmluva podľa informácií Automotive News Europe obsahuje aj kapitolu o zabezpečení domácej suverenity. Tá zahŕňa stres testy dodávateľských reťazcov pre kľúčové materiály, aby bol francúzsky automobilový priemysel schopný vyrábať čisto elektrické vozidlá aj v prípade zmien v geopolitike.

Peugeot e-208. Foto: startstop.sk, Karol Gajdoš

Dohoda prichádza v čase, keď Francúzsko aj európske krajiny varujú pred expanziou čínskych elektromobilov na európsky automobilový trh. Európska komisia reagovala na tieto obavy tým, že začala vyšetrovanie podpory Číny pre jej sektor elektromobilov. „Automobilový priemysel je súčasťou našej priemyselnej kultúry a tento priemysel čelí zmene, ktorá sa raz za storočie zmení,“ povedal francúzsky minister financií Bruno Le Maire. „Prechod je náročný, so silnou konkurenciou zo strany iných krajín, najmä Číny, takže v tomto sektore potrebujeme solidaritu,” povedal.

Peugeot e-2008. Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška

Dohoda, ktorá prichádza počas štátnej návštevy čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga vo Francúzsku, zahŕňa aj rámec spolupráce v oblasti inovácií, rekvalifikácie, posilnenia dodávateľského reťazca a rozšírenia siete dobíjacích staníc.

Citroen e-C4X. Foto: startstop.sk, Jakub Šuplata
Vyšetrovanie pokračuje

Európska Komisia je v súčasnosti uprostred vyšetrovania, či elektrické vozidlá vyrobené v Číne dostávajú nespravodlivé finančné dotácie. Potenciálne nápravné opatrenia by mohli zahŕňať clá na ochranu výrobcov z EÚ. Vyšetrovanie by sa malo ukončiť do novembra, hoci EÚ by mohla uložiť dočasné clá už v júli. Čínska obchodná komora pri EÚ na margo toho uviedla, že je týmto krokom sklamaná a že nárast dovozu odráža rastúci európsky dopyt po elektrických vozidlách.

Čínski výrobcovia automobilov, vrátane BYD a MG od SAIC, sa zameriavajú na európsky trh s radom elektromobilov za konkurencieschopné ceny, čím vyvíjajú tlak na výrobcov, akými sú Stellantis a Volkswagen Group. Najúspešnejšou čínskou značkou v Európe je aktuálne MG, ktorá predáva mesačne okolo 15-tisíc vozidiel, čím jej v rebríčku predaja patrí 21. miesto.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 1

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJAutomotive News Europe
Predchádzajúci článokMegatrolejbusy za milióny trávia viac času v servise ako na cestách
Nasledujúci článokPruhy vyhradené pre cyklistov? Namaľoval by som ich všade, hovorí známy Youtuber