Domov SPRÁVY News Čo sa tam deje? Polícia zhabala 134 áut kvôli milimetrovej vlajke

Čo sa tam deje? Polícia zhabala 134 áut kvôli milimetrovej vlajke

Foto: Fiat

Automobilová verejnosť (najmä tá talianska) sa ešte poriadne nespamätala z kauzy premenovania modelu Alfa Romeo Milano na Junior a už je na svete ďalšia, ktorú má na svedomí tentokrát Fiat. Ten si dovolil na miniautíčko Topolino umiestniť taliansku trikolóru, no podľa polície je takéto počínanie nelegálne. Prečo?

Opäť sa vraciame k zákonu z roku 2003, podľa ktorého “taliansky znejúce” názvy produktov sa musia vyrábať priamo v Taliansku a na produktoch vyrábaných inde ako v Taliansku sa nesmie používať talianska vlajka. Alfa Romeo pri uvádzaní nového modelu si chcela uctiť mesto Milano, avšak manažment automobilky sa rozhodol ho vyrábať v Poľsku, čím podľa slov prezidenta koncernu Stellantis Carlosa Tavaresa môžu tento model predávať lacnejšie o približne 10-tisíc eur. Po tlaku talianskych vládnych politikov sa Alfa Romeo rozhodla upokojiť situáciu a v priebehu niekoľkých dní vydala oznámenie, že model Milano premenuje na Junior.

Fiat Topolino
Foto: Fiat

Ďalšie problémy okrem slabšieho odbytu elektrického modelu 500 musí riešiť ďalšia talianska značka spadajúca pod koncern Stellantis – Fiat. Talianska polícia totiž v prístavnom meste LIvorno zhabala 134 kusov modelu Topolino, ktoré má miniatúrnu taliansku vlajku umiestnenú vedľa kľučky dverí. Topolino sa však vyrába v Maroku v závode Kenitra, teda na rovnakom mieste ako aj sesterské modely Citroen Ami a Opel Rocks.

Fiat Topolino
Foto: Fiat
Nálepka musí preč

Konanie odporujúce spomínanému zákonu môže byť posúdené ako trestný čin, prípadne spoločnosti môže byť udelená pokuta až do výšky 250-tisíc eur. Automobilka tak zrejme nemá inú možnosť ako odstrániť zo zadržaných vozidiel dekoráciu v podobe talianskej vlajky. Spoločnosť sa k veci vyjadrila tak, že hoci auto nevyrába na domácej pôde, bolo vyvinuté v Turíne. Hovorca Stellantisu pre noviny La Repubblica povedal, že Fiat „fungoval v úplnom súlade s predpismi“, čím dal jasne najavo, kde je Topolino postavené, bez toho, aby sa pokúšal zavádzať zákazníkov. Spoločnosť súhlasila s odstránením problematickej nálepky, aby odblokovala autá uviaznuté v prístave. Na celom príbehu je zvláštne to, že Topolino bolo oficiálne predstavené ešte minulý rok. Talianske úrady teda mali dostatočné množstvo času, aby Fiat upozornili na nezákonné konanie. Na druhej strane predpokladáme, že v automobilke poznajú všetky predpisy a možno sa len naivne domnievali, že im takmer neviditeľná nálepka cez úrady prejde. 

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 3 / 5. Počet hodnotení 2

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJMotor1.com
Predchádzajúci článokTrojvalec a 3 elektromotory – najúspornejších 300 koní v dejinách?
Nasledujúci článokNovinári odhalili závažné bezpečnostné riziko, skontrolujte si svoje auto