Domov SPRÁVY News Audi RS 4 Avant oslavuje 25 rokov špeciálnou edíciou

Audi RS 4 Avant oslavuje 25 rokov špeciálnou edíciou

Foto: Audi

Pri príležitosti osláv 25. výročia RS 4 uvádza Audi na trh špeciálny model edition 25 years. Ako výkonná vlajková loď radu A4 sa tento model môže pochváliť pôsobivou jazdnou dynamikou. S exkluzívnymi detailmi a ikonickou farbou Imola Yellow pripomína pôvodné Audi RS4 Sport.

Kedy sa píše RS4 a kedy RS 4 s medzerou? Na prvom modeli v sérii B5 (1999 až 2001) bolo „RS4“ napísané bez medzery. To sa zmenilo s RS 6 v sérii C5 v roku 2002. Ale naspäť k výročnej edícii. Jeho história siaha ešte do 90. rokov. Už vtedy Audi založilo myšlienku športového kombi s modelmi Avant RS2 a S6 plus. Prvým modelom RS od spoločnosti quattro GmbH (teraz Audi Sport GmbH) bol však v roku 1999 RS4 Avant. V porovnaní s verziou S4 prerazilo na scénu s rozšírenou karosériou a 2,7-litrovým dvakrát preplňovaným šesťvalcovým motorom vyvinutým v spolupráci s Cosworthom, ktorý mal na tú dobu impozantný výkon 280 kW (380 k).

Audi RS 4 Avant
Foto: Audi

Najšportovejšia verzia prvej generácie prišla na trh v roku 2001 s modelom RS4 Sport. Medzi jeho vlastnosti patrila ešte nižšia svetlá výška, športový výfuk a semišový volant. RS 4 Avant edition 25 years odráža nezabudnuteľný dizajn tohto vozidla a je samo osebe najšportovejšou verziou aktuálneho radu B9.

Audi RS 4 Avant
Foto: Audi
Zvýšenie výkonu o 15 kW (20 k)

Vidlicový šesťvalec v edícii 25 years dosahuje výkon až 346 kW (470 k) a maximálny krútiaci moment 600 Nm. To je nárast o 15 kW (20 k) v porovnaní s RS 4 Avant. Športové kombi tak zrýchli z 0 na 100 km/h už za 3,7 sekundy, čo je o 4 desatiny sekundy rýchlejšie ako štandardný model. Maximálka je 300 km/h. Štandardom je karbón-keramický brzdový systém a športový výfukový systém s koncovkami v matnej čiernej farbe.

Audi RS 4 Avant
Foto: Audi
Odpruženie

Audi RS 4 Avant edition 25 years sa štandardne dodáva so športovým odpružením RS pro, teda s manuálne nastaviteľným zavesením kolies. Vďaka tomu má jubilejný model o 10 milimetrov nižšiu svetlú výšku ako RS 4 Avant. Okrem toho môžu zákazníci manuálne znížiť svetlú výšku o ďalších 10 milimetrov, čím sa celková svetlá výška zníži o 20 milimetrov oproti sériovému modelu. Vozidlo sa dodáva aj so športovým diferenciálom quattro. Aktualizovaný softvér v riadiacej jednotke prevodovky umožňuje rýchlejšie radenie a citeľne väčší rozptyl medzi rôznymi jazdnými režimami.

Audi RS 4 Avant
Foto: Audi

Pre Audi RS 4 Avant edition 25 years bol negatívny odklon na prednej náprave zvýšený o dva stupne a taktiež boli nainštalované tuhšie ramená. Výsledkom je lepšia priľnavosť a lepšia ovládateľnosť pri vyšších rýchlostiach v zákrutách. Pevne upevnený pomocný rám na zadnej náprave poskytuje presnejšiu spätnú väzbu odpruženia a celkovo lepší výkon. To všetko je ešte umocnené vylepšeným diferenciálom Torsen.

Foto: Audi
Pneumatiky

Audi RS 4 Avant edition 25 years sa štandardne dodáva s vysokovýkonnými pneumatikami Pirelli P Zero Corsa určenými pre cestu a pretekárske okruhy. Pneumatiky sú obuté na 20” diskoch kolies z ľahkých zliatin v matnom prevedení. Zákazníci tiež dostanú súpravu zloženú z druhej sady kolies, semislikov Pirelli P Zero Trofeo RS a systému Pirelli Track Adrenaline. Vďaka svojej špecifickej gumovej zmesi a asymetrickému dezénu ponúkajú výnimočnú priľnavosť na suchu, čím zvyšujú stabilitu a bočnú priľnavosť. Systém Track Adrenaline obsahuje sofistikované senzory v pneumatikách, ktoré poskytujú vodičovi informácie o tlaku a teplote v pneumatikách v reálnom čase, vysokovýkonnú riadiacu jednotku a špeciálnu aplikáciu pre telefón podporujúcu Apple Car Play a Android Auto.

Foto: Audi
Jazdecké rukavice a semišový volant

A to stále nie je všetko. Okrem toho dostanú zákazníci aj pár jazdeckých rukavíc. Vyrobené boli spoločnosťou Alpinestars a majú žlté akcenty. Naopak, typické strešné lyžiny boli odstránené, aby vozidlo získalo plochejšiu, športovejšiu siluetu. Interiér so žltým ozdobným prešívaním pripomína kombináciu z roku 2001. Veniec volantu, kožené lakťové opierky na dverách, stredová konzola v tmavo čiernej alcantare a manžeta radiacej páky sú prešívané v rovnakej farbe. Sedadlá RS s voštinovým prešívaním a karbónové operadlo majú pôsobivú kombináciu tmavej čiernej kože/Dinamica s kontrastným žltým prešívaním. Priamo pod opierkou hlavy je nápis RS 4 v rovnakej farbe. Logá na nástupných prahoch a RS projekcia zo vstupných LED diód sú biele.

Foto: Audi

Matný nápis na stredovej konzole označuje poradové číslo každého jednotlivého auta od 1 do 250. Zákazníci, ktorí si kúpia 25-ročnú edíciu RS 4 Avant si môžu vybrať biele pozadie pre otáčkomer a rýchlomer prostredníctvom infotainmentu MMI, čo je pocta RS2, kde boli analógové ciferníky pôvodne biele. Za príplatok 2270 eur je možné si objednať aj semišový volant.

Foto: Audi
Exkluzívne hodinky

Súbežne s uvedením Audi RS 4 Avant edition 25 years automobilka predstavuje aj hodinky s karbónovým ciferníkom a žltými detailmi. Podobne ako špeciálny model, aj výroba hodiniek je obmedzená na 250 kusov.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 1

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJTS Audi
Predchádzajúci článokNadviaže na zašlú slávu? Lancia ukazuje Ypsilon v legendárnych farbách
Nasledujúci článokNaše TOP auto pre seniorov má nový cenník, koľko stojí?