Domov SPRÁVY News Auto s makeupom? To je nový Fiat 600

Auto s makeupom? To je nový Fiat 600

Vedeli ste, že Fiat 600 nie je len ďalší elektromobil na trhu, ale dokonca bojuje proti pandémiám? Nevyzerá síce ako pojazdná sanitka, ale má na sebe štítok RED. 

https://www.youtube.com/watch?v=VjZdYku6fp4&feature=youtu.be

Nákup produktov s týmto označením prispieva do globálneho fondu na podporu prevencie, liečby, poradenstva, testovania, vzdelávania a opatrovateľskej služby pre komunity, ktoré to najviac potrebujú. Kúpou novej 600vky v edícii RED tak prispievate na boj proti AIDS a Covid-19.

Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška
Koncernový Talian

Okrem toho prispievate aj k estetike ciest, pretože nová 600vka je presne to auto, ktoré má dušu. Fiat 600 zaujme už na prvý pohľad. Najvýraznejším dizajnovým prvkom sú predné svetlá, ktoré pôsobia akoby mali nalíčené očné tiene a linky. K tomu sú už v základe Full-LED, ale bez ďalších technologických vylepšení.

Exteriér auta je posiaty nápismi 600, čo pokračuje v hravosti menšej 500-vky. Fiat tiež skoncoval so šedou farbou, takže 600-vku môžete získať v rôznych veselých farbách, ale ani v bielej nevyzerá nudne.

Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška

Taliani sa očividne snažia profilovať ako lovebrand, čo je jasne cítiť aj v interiéri. Lesklá farebná palubovka v červenej, dvojramenný volant s logom 600 a sedadlá z recyklovanej látky s vyšitým nápisom Fiat dodávajú autu osobitý taliansky šarm. Škoda, že tento štýl nepremietli do digitálneho dizajnu.

Softvér stredového 10,25“ displeja a 7“ digitálneho prístrojového štítu nasleduje koncernové usporiadanie Stellantisu. Jediným výnimočným prvkom je okrúhly ukazovateľ využitia energie, ktorý skvelo ladí s okrúhlou kaplnkou. Zvyšok interiéru však napriek citeľnej prítomnosti koncernových prvkov hrá vlastným duchom.

Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška
Cenovka príjemne prekvapila

Fiat 600 je aktuálne dostupný iba ako elektromobil, takže mnohí môžu čakať na spaľovaciu verziu. Prekvapivo cenovka EV nie je zďaleka taká ustrelená, ako sme si zvykli.

Základná verzia stojí 35 840 €, a to sme priplatili len 350 € za bielu metalízu. Vzhľadom na dnešné pomery je to slušná cena za plne elektrické auto s dospelým 360-litrovým kufrom a dostatkom miesta na zadných sedadlách aj pre dospelých. Logicky, niekde sa šetriť muselo.

Navigácia, sledovanie mŕtveho uhla, vyhrievané sedadlá s masážnou funkciou a ďalšie prvky sú dostupné až v najvyššej výbave La Prima, ktorá stojí takmer 40 000 €.

Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška
Pri dlhších cestách s prestávkami

Fiat 600 stojí na koncernovej platforme a má výkon 115 kW (156 k) a 260 Nm. Nie sú to žiadne ohurujúce čísla, ale to od tohto typu auta ani nikto nečaká. Veľmi potešilo nastavenie plynového aj brzdového pedálu. Plyn sa dá krásne dávkovať, čo zaručí jemné rozbehy a brzda má dobre zvládnutý prechod z rekuperácie do kotúčových bŕzd.

Jazdné režimy ponúkajú 3 možnosti – eco, normal a sport. Špeciálne eco režim výrazne obmedzuje tepelný a výkonnostný komfort, no poskytuje slušné spotreby v meste. V rozpätí 10,5 – 13,6 kWh na 100 km dosiahnete dojazd okolo 400 km v mestských podmienkach. Na diaľnici však spotreba stúpa na 23,5 kWh na 100 km, čím dojazd klesá na približne 220 km. Nabíjanie 54 kWh batérie je relatívne rýchle, s nabíjacím výkonom 100 kW to z 20 na 80 % zvládne za 27 minút. 

Praktický? Nepraktický? Skladací kryt odkladacieho priestoru. Foto: startstop.sk, Radovan Hlôška

Jazdné vlastnosti v meste sú presne také, aké sme očakávali. Podvozok je komfortný až mäkký, zameraný na ľahkú manévrovateľnosť v uliciach.

Kvôli batérii v podlahe sa však znížilo ťažisko a musel stuhnúť aj podvozok, čiže ani v zákrutách to už nie je úplný festival náklonov. Fiat 600 tiež neváži ako mesiac Jupitera a 1,5 tony sa dá celkom ľahko akceptovať.

https://www.youtube.com/watch?v=VjZdYku6fp4&feature=youtu.be

 

TECHNICKÉ ÚDAJE
Motor synchrónny elektromotor
Batéria 54 kWh
Max. výkon 115 kW / 156 koní
Max. krútiaci moment 260 Nm
Celkový dojazd (WLTP) 408 km
Pohon predná
Prevodovka bezstupňová
ROZMERY, HMOTNOSTI A OBJEMY
Dĺžka 4 171 mm
Šírka 1 781 mm
Výška 1 523 mm
Rázvor náprav 2 562 mm
Max. nabíjací výkon 100 kW
Maximálna rýchlosť 150 km/h
Objem batožinového priestoru 360 l
Zrýchlenie 0-100 km/h 9 s
SPOTREBA
Mesto 10,5-13,6 kWh
Diaľnica 23,5 kWh
Okresky 13,9 kWh
CENA
Základná cena modelu od 35 490 €
Cena testovanej verzie 39 990 €

 

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 3

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokS kúpou nového auta radšej počkajte, nová „trojka“ zamieša karty v segmente B
Nasledujúci článokJe to najvýkonnejšie benzínové Audi v histórii: Úplne nové AUDI RS Q8 položilo všetkých konkurentov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here