Domov SPRÁVY Elektromobilita Päť, desať alebo osemnásť rokov? Štúdia poukázala na životnosť elektromobilov

Päť, desať alebo osemnásť rokov? Štúdia poukázala na životnosť elektromobilov

Foto: Cadillac

Nová štúdia britských výskumníkov ukazuje, že elektromobily môžu vydržať rovnako dlho, ak nie dlhšie, ako spaľovacie autá. Rozsiahla štúdia analyzovala viac ako 300 miliónov kontrolných záznamov od roku 2005 až do roku 2022, kým sa dospelo k tomuto záveru.

Elektrické vozidlá môžu vydržať rovnako dlho a často sú spoľahlivejšie ako porovnateľné autá so spaľovacími motormi. To je záver novej nadnárodnej štúdie vedenej výskumníkmi z University of Birmingham a London School of Economics, ktorá analyzovala viac ako 300 miliónov záznamov vrátane údajov z 30 miliónov áut. Zistenia publikované v časopise Nature Energy sú zaujímavým ukazovateľom toho, ako ďaleko došla technológia EV. Napriek tomu vedci upozorňujú, že na úplné pochopenie dlhodobého potenciálu týchto vozidiel je potrebná ďalšia štúdia. Štúdia využila pre svoj hlavný súbor údajov anonymizované údaje z testov z Veľkej Británie. To umožnilo výskumníkom pozrieť sa na záznamy z rokov 2005 až 2022. Tieto záznamy sú dostatočne podrobné na to, aby z nich bolo možné odvodiť, kedy sa skončil život auta a aký typ pohonnej jednotky každý z nich používal.

Foto: Tesla

Spoľahlivosť elektromobilov rastie

Stručne povedané, recenzovaná štúdia zistila, že prvé elektrické vozidlá mali problém vydržať tak dlho ako autá so spaľovacími motormi, ale v tomto bode to už dohnali. „Zatiaľ čo BEV predstavujú novšiu technológiu, ktorá bola tradične menej spoľahlivá, rýchlo sa vyvinuli, pričom sa očakáva, že najnovšie BEV prežijú priemerné ICE,“ uvádza sa v štúdii.

Jedným z pozoruhodných zistení výskumu je, ako rýchlo sa zlepšili elektrické vozidlá z hľadiska spoľahlivosti. Štúdia zistila, že s každým rokom výroby sa pravdepodobnosť zlyhania znížila o 12 %, čo je číslo, ktoré je výrazne vyššie ako zlepšenie o 6,7 % v prípade vozidiel s benzínovým motorom a iba o 1,9 % v prípade dieselových motorov. Inými slovami, ak uvažujete o elektromobile, šanca, že sa nepokazí, je s každým novším modelom dramaticky vyššia. Spoluautor Viet Nguyen-Tien z London School of Economics and Political Science povedal: „Naše zistenia poskytujú kritický pohľad na životnosť a vplyv elektrických vozidiel na životné prostredie. BEV už nie sú len okrajovou možnosťou, ale predstavujú životaschopnú a udržateľnú alternatívu k tradičným vozidlám, čo je významný krok k dosiahnutiu budúcnosti s nulovými emisiami uhlíka.”

Foto: startstop.sk, Marek Gorozdos

Uhlíková stopa

Spoluautor Robert Elliott, profesor ekonómie na Birminghamskej univerzite dodal, že „BEV ponúkajú významné environmentálne výhody, najmä keď Európa prechádza na obnoviteľnejší energetický mix. Napriek vyšším počiatočným emisiám z výroby môže elektrické vozidlo s dlhou životnosťou rýchlo kompenzovať svoju uhlíkovú stopu, čím prispieva k boju proti klimatickým zmenám, čím sa stáva dlhodobo udržateľnejšou možnosťou.

Ako sa porovnávajú moderné EV?

Na kvantifikáciu pokroku výskumníci poskytli niekoľko čísel. Moderné batériové elektrické vozidlá sa teraz môžu pochváliť priemernou životnosťou 18,4 roka a najazdeným 124 000 míľ (200 000 kilometrov). Tento počet najazdených kilometrov nielen zodpovedá, ale dokonca prevyšuje priemer benzínových áut. Pre porovnanie, benzínové autá majú zvyčajne o niečo dlhšiu životnosť, v priemere 18,7 roka, no najazdia menej kilometrov, v priemere okolo 187 000 km. Dieselové autá majú naopak kratšiu životnosť 16,3 roka, ale kompenzujú to výrazne vyšším počtom najazdených kilometrov, ktoré často dosahujú približne 410 000 km skončením ich životnosti a vyradením z evidencie.

Foto: Škoda

Naďalej však platí, že náklady na výmenu batérie sú exponenciálne vyššie ako podobné výmeny komponentov v autách ICE. Nakoniec výskumníci pripúšťajú, že niektoré údaje zahrnuté v kontrolných záznamoch vozidiel by mohli byť chybné. V každom prípade je zaujímavé vidieť, že elektromobily dosahujú rýchly pokrok, ktorý je potrebný na to, aby sa dostali do rovnakej sféry ako vozidlá poháňané spaľovacími motormi.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 3.2 / 5. Počet hodnotení 18

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJUniversity of Birmingham
Predchádzajúci článokVoyah Free so zľavou 25 500 € dostupný aj na Slovensku
Nasledujúci článokZle položený mobil v aute môže zabíjať
Vo svete motorizmu sa pohybujem približne 20 rokov. Hlavnou náplňou je online priestor www.startstop.sk a printový magazín Stop. Okrem áut sa rád venujem mojim dvom deťom, rád sledujem hokej a futbal.