Domov SPRÁVY News Počet registrácií nových automobilov v EÚ opäť vzrástol

Počet registrácií nových automobilov v EÚ opäť vzrástol

Počet registrácií nových automobilov v máji narástol až o 18,5 percenta. Znamená to, že sú tieto čísla na skutočnom vzostupe, alebo ide iba o anomáliu?

Máj sa stal mesiacom, kedy počet registrácií nových automobilov narástol o 18,5 percenta. Celkovo sa v EÚ zaregistrovalo 938 950 vozidiel. Tento nárast znamená, že predajné čísla rastú už desiaty mesiac po sebe. Európske združenie výrobcov automobilov ACEA potvrdilo, že nárast registrácií nových vozidiel zaznamenali všetky najväčšie európske trhy.

Rástli všetci, aj tí najväčší

Celkovo sčítané a podčiarknuté, za obdobie január až máj tohto roka sa zaregistrovalo v EÚ 4,4 milióna automobilov, čo znamená medziročne nárast o 18 percent. Aktuálne čísla ukazujú, že trh s novými vozidlami v únii rastie. Pri porovnaní s číslami z roku 2019 sa však až tak výrobcovia neradujú. Oproti číslam z rovnakého obdobia, kedy sa predalo až 5,7 milióna automobilov, ide o pokles o 23 percent.

Vráťme sa však späť do súčasnosti. Väčšina krajín EÚ zaznamenala za posledných päť mesiacov nárast o viac než 10 percent. Napríklad najväčší európsky trh v Nemecku vzrástol o 19,2 percenta. Toto číslo sa však podarilo poraziť v Taliansku, kde nárast registrácie nových áut v máji narástol až o 23,1 percenta. O niečo horšie na tom bolo Španielsko s 8,3-percentným nárastom a Francúzsko s nárastom o 13,8 percenta.

Elektromobilita stále na vzostupe

Čo však určite zaujíma ľudí v EÚ je aj registrácia elektromobilov. Aktuálny podiel na trhu je 13,8 percenta, oproti minulému roku ide o nárast o viac ako 4 percentá. Ak sa pozastavíme pri hybridných automobiloch, tie patria medzi obľúbené. Dostali sa na druhú najobľúbenejšiu voľbu spotrebiteľov hneď po klasických konvenčných automobiloch. Ak by sme chceli preniesť túto obľúbenosť do čísel, pôjde o takmer štvrtinový podiel na všetkých predaných automobiloch. Len pre zaujímavosť, benzínové automobily majú zastúpenie na trhu 36,5 percenta.

Elektromobilita je rozhodne na vzostupe, čo naznačuje aj nárast registrácií nových elektrických automobilov v EÚ o 70,9 percenta. Ak sa pozrieme na jednotlivé automobilky, najväčším hráčom v rámci mesiaca máj zostáva Volkswagen Group, kam patrí aj Škoda, Seat, Cupra a iné. VW zaznamenal nárast predaja o 19,5 percenta a česká Škoda až o 34,3 percenta. Čísla v tomto prípade neklamú, nárast je evidentný, no od čísel v roku 2019 sme ešte ďaleko.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 4 / 5. Počet hodnotení 1

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokTEST Jazdenky: Škoda Scala po 130 000 km, oplatí sa kúpiť?
Nasledujúci článokBMW potvrdilo vývoj M5 Touring: pochová Audi RS6?