Domov TECH V lepšom prípade prinesie pokutu, v horšom môže spôsobiť smrť. ​Ako sa...

V lepšom prípade prinesie pokutu, v horšom môže spôsobiť smrť. ​Ako sa vyvarovať používaniu počas  šoférovania?

Mobilné telefóny sú súčasťou nášho každodenného života už niekoľko desiatok rokov. Postupom času sa z ťažkopádneho zariadenia, ktoré slúžilo prevažne len na telefonovanie, stal najlepší elektronický priateľ ľudí moderného sveta. Svojou rafinovanosťou sa pomaly pretlačili aj na miesta, kde pôsobia skôr kontraproduktívne. Najmä v situáciách, ktoré vyžadujú naše sústredenie a plnú pozornosť, napríklad šoférovanie vozidla.

Aj malá nepozornosť dokáže spôsobiť veľkú katastrofu

Odborníci z celého sveta sa zhodujú, že používanie mobilného zariadenia výrazne znižuje sústredenosť a schopnosť venovať sa riadeniu vozidla. To má za následok rapídne zvýšenie rizika dopravnej nehody. Pri vyššej rýchlosti dokáže aj krátky pohľad na obrazovku mobilu spôsobiť niekoľko desiatok metrov dlhý, nekontrolovaný pohyb auta po vozovke. A pritom stačí svoje zariadenie odložiť mimo dosah ruky, prípadne použiť držiak na mobil do auta.

Nepodceňte prípravu pred jazdou

V prípade šoférov z povolania, obchodných zástupcov či taxikárov je úplná eliminácia používania mobilného zariadenia prakticky nemožná. Ak aj vy patríte do skupiny, ktorá sa len vďaka navigácii dostane bezpečne do cieľovej destinácie, je pre zníženie rizika najlepšie trasu poriadne naplánovať už vopred.

Príprava hudobného playlistu alebo obľúbeného podcastu sa dá stihnúť pred odchodom z domu. Načítaním mapy plánovanej trasy z pohodlia domova tiež ušetríte mobilné dáta a prvých pár kilometrov nemusíte behať prstom po displeji. Tieto rady môžu pre niekoho znieť banálne, no dokážu významne znížiť riziko havárie, ale aj zvýšiť zážitok z jazdy.

Použite súčasné technologické vymoženosti

Jednou z možností, ako sa vysporiadať s nebezpečným naťahovaním ruky za telefónom, môže byť držiak na mobil do auta. Ten bude vaše zariadenie držať v rámci vášho zorného poľa bez toho, aby ste stratili kontakt s vozovkou. Ak navyše mobil uchopený v držiaku spárujete s handsfree súpravou, môžete ostať v plnohodnotnom spojení so svetom bez jediného dotyku displeja.

O niečo razantnejší spôsob je využitie aplikácie, ktorá automaticky rozozná, že sa nachádzate v idúcom vozidle a dočasne zablokuje všetky prichádzajúce správy a hovory. Niektoré aplikácie navyše dokážu hovor nielen zrušiť, ale zároveň aj volajúcemu odoslať predvolenú správu. Napríklad, že práve šoférujete a ozvete sa hneď, ako to bude možné.

Zíde z očí, zíde z mysle

Najdrastickejším, ale pravdepodobne najúčinnejším, spôsobom, ako sa vyhnúť používaniu mobilného zariadenia počas jazdy, je jeho úplné vypnutie. Je síce pravdou, že kontrolovanie vypnutého telefónu pre vás tak razom nebude lákavé, no v prípade naliehavej a život ohrozujúcej situácie, kde hrá významnú rolu pri privolaní pomoci každá sekunda, je kľúčové mať mobil aktívny a pripravený. Navyše, šoférov z povolania či taxikárov by ich nadriadení za takýto nápad nepochválili. Ak však viete, že mobil počas jazdy nebudete potrebovať a táto metóda je jediná, ktorá skutočne zaberá, môžete ju zvážiť.

Dobrý sluha, zlý pán

Len ťažko odporovať a nesúhlasiť s hlasmi, ktoré volajú po ešte výraznejších zákazoch používania mobilov alebo po vyšších pokutách za porušenie týchto pravidiel. Robia to v najlepšom úmysle pre ochranu zdravia a života účastníkov cestnej premávky. 

Mobilné zariadenie sa skutočne môže premeniť na smrtiacu zbraň v rukách nezodpovedného vodiča. Pravdou je ale aj to, že ak sa dodržiavajú všetky pravidlá a odporúčania, pričom sa používanie smartfónov počas jazdy zúži len na nevyhnutné operácie, tak je možné nebezpečenstvo a riziko dopravnej nehody takmer úplne eliminovať.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 2

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokPodarí sa Škode rozhýbať elektromobilitu na Slovensku? Predaje Enyaqu niečo prezrádzajú
Nasledujúci článokVodičák podľa výkonu auta? Na superšport by vám obyčajný nestačil