Domov Doprava Opravia významný cestný most na strednom Slovensku

Opravia významný cestný most na strednom Slovensku

Foto: Národná diaľničná spoločnosť

Jedna z najväčších tohtoročných investícií do rekonštrukcie mostov smeruje k Zvolenu. Národná diaľničná spoločnosť tento mesiac spustí opravu mosta Pustý hrad pred vstupom do Zvolena. Viac ako 700-metrový most na ceste prvej triedy (I/16) sa po rokoch dočká zásadnej opravy.

Motoristi v regióne získajú most s novou vozovkou, ktorý ich prevedie nad železnicou či riekami Hron a Slatina. Opravné práce si vyžiadajú aj dočasné dopravné obmedzenia. Most Pustý hrad prvýkrát od svojho vzniku prejde zásadnou opravou a bude očistený až na nosnú konštrukciu. Následne prebehne jej sanácia, výmena odvodňovacieho a izolačného systému, zrealizujú sa nové rímsy, vozovka, zábradlie a nakoniec sa osadia nové zvodidlá. Práce plánuje NDS spustiť už v polovici mája 2024. Celková oprava potrvá niekoľko mesiacov a predstavuje investíciu 3,75 milióna eur.

Hlavným dôvodom celkovej opravy je nevyhovujúci technický stav. Ten sa v prípade mosta Pustý hrad prejavuje predovšetkým opakujúcimi sa trhlinami a nerovnosťami na vozovke. Poškodená izolácia mosta zase umožňuje prenikať vode až na nosnú konštrukciu, čo spôsobuje jej lokálnu degradáciu. Taktiež je nevyhnutné vymeniť zvodidlá a zábradlie, ktoré sú zničené koróziou. Národná diaľničná spoločnosť nastavila plán prác tak, aby počas opravy mosta bola doprava zachovaná. Práce sú rozdelené do dvoch etáp. Vďaka tomu bude možné prostredníctvom dočasných semaforov premávku presmerovať vždy na tú stranu mosta, na ktorej práce neprebiehajú. Dĺžka trvania červenej a zelenej bude upravovaná na základe aktuálnej dopravnej situácie.

Obchádzkové trasy pre osobné vozidlá

Pre minimalizovanie zdržania počas opravy mosta sú navrhnuté aj alternatívne trasy, no výlučne pre osobné automobily. Vodiči cestujúci z R1 od Budče v smere na Lučenec a Krupinu môžu využiť alternatívnu trasu po ceste I/66 pri Veľkej Stráži prejsť na cesty III/2453 a III/2452 (obchádzková trasa vedená cez mesto). Taktiež túto trasu môžu využiť motoristi smerujúci od Banskej Bystrice v smere do Lučenca.

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 1

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJNárodná diaľničná spoločnosť
Predchádzajúci článokEurópskemu trhu kraľuje VW a Sandero, čínskym značkám sa nedarí
Nasledujúci článokMazda CX-80 oficiálne: šesťvalec a 7 sedadiel

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here