Domov News Nové Zagato AGTZ Twin Tail má odnímateľný zadok

Nové Zagato AGTZ Twin Tail má odnímateľný zadok

Foto: Zagato

Taliani predstavili cestný špeciál na základoch Alpine A110. Zagato AGTZ Twin Tail čerpá zo špeciálu pre Le Mans.

Talianske dizajnové štúdio je vo vodách automobilového priemyslu známym pojmom. Na svojom konte majú od založenia v roku 1919 nespočetné množstvo priam legendárnych modelov inšpirovaných motoršportom. Ich najnovší počin, Zagato AGTZ Twin Tail, čerpá inšpiráciu zo zabudnutého špeciálu Le Mans. Novinka stojí na základoch Alpine A110, má však oveľa prepracovanejšiu aerodynamiku a jeden nevšedný prvok.

Zagato AGTZ Twin Tail
Foto: Zagato
Zabudnutý špeciál

Pri spomenutí najslávnejších vytrvalostných pretekov 24h Le Mans si ľudia vybavujú množstvo pretekárskych špeciálov. Na tento si však pravdepodobne nespomenie ani jeden. Alpine A220 sa po trati preháňalo v roku 1968. Tri vozy preteky nedokončili a štvrtý, so štartovacím číslom 30, skončil ôsmy. Z triumfu sa vtedy tešila automobilka Ford s ich modelom GT40 v rukách mexického pretekára Pedra Rodrigueza. Vtedajší špeciál bol poháňaný 3-litrovým motorom V8. Oproti svojmu predchodcovi bol širší, väčší a mal väčšie kolesá. Mal pravostranné riadenie, nakoľko väčšina zákrut na okruhu je pravých.

Alpine A220. Foto: Zagato
Na nepoznanie

Ako sme už spomínali, pôvodným darcom je Alpine A110. Všimne si to však len veľmi pozorné oko. Prakticky tu nezostal kameň na kameni a podobnosť s darcom len jemne naznačujú základné proporcie. Twin Tail okamžite zaujme svojou zadnou časťou. Vo svete motoršportu takýto typ zadnej časti poznáme pod pojmom Long Tail. Pri autách s homologizáciou do bežnej premávky vídame tento prvok veľmi ojedinele, je to čisto z praktických dôvodov, aby nedošlo k poškodeniu pri manévrovaní v meste alebo parkovaní. Zagato tento problém vyriešilo po svojom. Celá zadná časť je jednoducho odnímateľná a vymeniteľná s kratším dielom. Podla talianskej značky máte v prípade dlhšej zadnej časti k dispozícií oveľa lepšiu aerodynamiku pre lepšiu stabilitu pri vyšších rýchlostiach. Bohužiaľ, technické dáta si výrobca nechal pre seba.

Zagato AGTZ Twin Tail
Foto: Zagato
Pre vyvolených

Samozrejme, ako pri každom aute podobného typu, aj toto je veľmi limitovaná záležitosť. Talianske štúdio vyrobí len 19 exemplárov, pričom tri z nich vidíme na oficiálnych fotografiách. Základná cena každého vyrobeného kusu je enormných, takmer 651 000 eur. Za túto premrštenú sumu si môžete dovoliť približne 10 kusov klasickej A110.

 

 

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

ZDROJTS Zagato
Predchádzajúci článokPrekvapenie? Najpredávanejšia značka Stellantisu nie je Peugeot ani Citroën

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here