Domov News Škoda bude autá diagnostikovať cez smartfón

Škoda bude autá diagnostikovať cez smartfón

škoda sound analyser

Vývoj nezastavíš. Dalo by sa povedať, že týmto heslom sa riadi česká Škoda. Prináša totiž inovatívne riešenie v oblasti diagnostiky vozidiel, ktoré si môžete urobiť doma bez zásahu autorizovaného servisu. Na všetko vám bude stačiť smartfón a prístup k internetu. Vďaka umelej inteligencii bude možné bezproblémovo diagnostikovať viacero druhov porúch na pohonnej sústave auta.

V týchto dňoch prebieha rozsiahle testovanie novej aplikácie Škoda Sound Analyser, ktorá bude slúžiť k diagnostike porúch na vozidlách. Fungovanie aplikácie pritom bude pomerne jednoduché. Zákazník si nahrá krátky zvukový záznam naštartovaného auta, ktorý následne aplikácia porovná so zvukovou databázou. V prípade nezrovnalostí napíše o akú poruchu ide a či ju treba urýchlene riešiť.

Stanislav Pekař, vedúci oddelenia After Sales Škoda Auto na adresu novej technológie uvádza: „Sound Analyser názorne demonštruje aké možnosti ponúka digitalizácia značke Škoda aj v prípade After Sales. V budúcnosti budeme vo veľkom využívať technológiu umelej inteligencie, aby sme mohli našim zákazníkom ponúknuť ešte lepšie služby a sprostredkovať ešte lepšiu zákaznícku skúsenosť.“

škoda sound analyser

Celá aplikácia je teda postavená na umelej inteligencii. Vďaka nej dokáže spoľahlivo detegovať akékoľvek poškodenie alebo opotrebovanie dielov pohonnej sústavy vozidla. Program k tomu využíva rôzne špecifické parametre vozidla a analyzuje profil opotrebovania auta. Všetko funguje na jednoduchom princípe. Zvuk, ktorý je nahratý cez mikrofón smartfónu je pomocou umelej inteligencie a neurónovej siete upravený na spektrogram, ktorý zobrazí zvukové signály v grafickej podobe. Tie sú následne porovnané s databázou Škoda, ktorá zahŕňa potrebné zvukové stopy. V prípade, že je na aute nejaká chyba, aplikácia ju rozpozná a upozorní na ňu.

Aktuálne je aplikácia v testovacej prevádzke na 14 svetových trhoch. Medzi nimi nechýba ani Nemecko, Rusko, Rakúsko či Francúzsko. Do testovania je zapojených až 245 dealerov Škoda Auto, ktorí pomáhajú s vyhotovovaním nahrávok a tvorbou rozsiahlej databázy porúch. Technológia už teraz dokáže rozpoznať 10 druhov porúch s presnosťou na 90%. Medzi nimi sú napríklad chyby konštrukčnej sústavy ako systém riadenia, systém klimatizácie či problémy s dvojspojkovou prevodovkou DSG.

Koniec jednej éry. Škoda Citigo definitívne skončila

Zdroj: Škoda Auto

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!