Kamiq nebude jedinou svetovou premiérou, ktorú si Škoda pripravila pre tohtoročný autosalón v Ženeve. Svoje veľkolepé predstavenie si odbije aj evolócia konceptu Vision E, ktorý sa prezentoval už v roku 2017. Tentokrát pôjde už o pravdepodobne posledný koncept pred jeho uvedením na trh.

Škoda si v posledných rokoch dáva záležať na tom, aby na jeden z najväčších autosalónov vždy so sebou priniesla nejaký koncept. V minulom roku sme sa dočkali modelu s označením Vision X, z ktorého sa čoskoro stane Kamiq a v roku 2017 sme mohli vidieť už zmienený koncept Vision E. Prvý prototyp novodobého SUV predstavený na švajčiarskych doskách bol Škoda Vision S, z ktorého sa neskôr stal obľúbený Kodiaq. Dá sa teda predpokladať, že aj z najnovšieho počinu s označením Vision iV sa čoskoro stane plnohodnotný model.

Vision iV – vízia elektrického SUV

Vision iV je pritom akousi predsériovou evolúciou prvého elektrifikovaného konceptu značky. Škoda sa pred niekoľkými dňami pochválila prvými nákresmi novinky, ktorá už na prvá pohľad zaujme skutočne odvážnym a agresívnym dizajnom. Kupé SUV disponuje veľmi ostro navrhnutou prednou časťou, ktorej dominuje obrovská mriežka chladiča a výrazné LED prepojenie oboch svetiel. Okrem toho má predný nárazník ostrý kryštalický dizajn presne tak, ako sme pri českej automobilke zvyknutí. Možno by som z osobného pohľadu mohol povedať, že koncept sa tak trochu z prednej časti odvoláva na prototyp Vision RS, z ktorého sa neskôr stala Scala. Samozrejme, nie je to vôbec na škodu a agresívny vzhľad autu sedí.

Škoda Vision iV

Okrem toho do očí isto udrie bočný pohľad, ktorý je charakterizovaný obrovskými, až 22-palcovými diskami kolies s výrazným vyčnievaním blatníkov. Dynamické spojenie dodáva vozu pomyselný dostatok svalovej hmoty. Ďalej vidíme odkaz na súčasnú sériovú podobu väčšiny českých modelov v podaní línie Tornádo, ktorá plynule prepája zadné dvere na C stĺpik vozidla. Škoda Vision iV by pravdepodobne aj vo svojej sériovej podobe mala prísť o klasické spätné zrkadlá, ktoré budú nahradené kamerami tak, ako je to pri Audi E-Tron.

Škoda Vision iV

Masívne línie sa taktiež presunuli aj do mohutnej zadnej časi, kde vidíme výrazný zadný difúzor a klasickú C grafiku LED svetiel. Takéto spojenie krásne definuje šírku vozidla, ktoré sa snaží zaujať športovým vzhľadom. Samozrejme, pôjde o čistý elektromobil, ktorý bude postavený na platforme MEB.

Smelé plány do budúcnosti

Škoda plánuje do roku 2022 uviesť na trh až 10 elektrifikovaných modelov. Za 124 rokov existencie českej automobilky bude práve rok 2019 prelomový. Koncom aktuálneho roka by sme sa mali dočkať vôbec prvého sériového elektromobilu značky, ktorým bude eCitigo. Okrem toho Škoda čoskoro prinesie facelift modelu Superb, ktorý dostane po prvýkrát plug-in-hybridný pohon. To, že to myslia v Mladej Boleslavi vážne, dokazuje aj vyčlenenie financií. Investície českej automobilky do elektrifikácie počas najbližších 4 rokov dosiahnu sumu až 2 miliardy eur.

Zdroj: Škoda | startstop.sk

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. Počet hodnotení 0

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokZapadnutá Lada? Pre ťavu v Rusku žiadny problém!
Nasledujúci článokTOP 10 najdrahších áut predaných v aukcii Retromobile 2019
Som študentom Fakulty Elektrotechniky a Informatiky STU. Vo svojom voľnom čase sa venujem najmä technologickým novinkám z oblasti IT a autonómnych technológií. Sledovanie noviniek a pokrokov v automobilizme patrí medzi moje najväčšie koníčky. Najviac častu trávim sledovaním koncernu VW a taktiež elektromobilitou a vecami s ňou spojenými.