Domov SPRÁVY News Aston Martin V12 Vantage Roadster – 700 koní vám spraví poriadny prievan...

Aston Martin V12 Vantage Roadster – 700 koní vám spraví poriadny prievan vo vlasoch

Aston Martin V12 Vantage Roadster

Aston Martin sa lúči s dvanásťvalcovým motorom mimoriadne štýlovo a nekompromisne. Konštruktéri ho natlačili pod kapotu kompaktného roadsteru Vantage. 700 koní urobí 249 šťastlivcom poriadny prievan vo vlasoch.

Kupé Aston Martin V12 Vantage bolo predstavené ešte na jar. Teraz nastal čas, aby sa rovnaká pohonná jednotka nasťahovala pod kapotu roadsteru s názvom Aston Martin V12 Vantage Roadster. Briti limitovali produkciu kupé na 333 kusov, roadsterov bude len 249.

Aston Martin V12 Vantage Roadster

Klenot pod kapotou

Vidlicový 12-valec s objemom 5,2 litra dosahuje najvyšší výkon 700 koní pri 6500 ot./min. Krútiaci moment vrcholí hodnotou 753 Nm pri 5500 ot./min. Všetka táto sila sa prenáša na zadné kolesá prostredníctvom 8-stupňovej automatickej prevodovky od ZF. V zákrutách pomáha krútiaci moment rozdeľovať medzi zadné kolesá mechanický samosvorný diferenciál. Kompaktný športiak dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h za 3,5 sekundy. V rozlete sa zastaví až pri rýchlosti 320 km/h.

Aston Martin V12 Vantage Roadster

Brzdy

Rovnako ako V12 Vantage, aj V12 Vantage Roadster je štandardne vybavený výkonnými karbón-keramickými brzdami. Predné kotúče majú rozmer 410 mm x 38 mm a sú uchytené 6-piestikovými strmeňmi. Zadné kotúče s rozmerom 360 mm x 32 mm sú spárované so 4-piestikovými strmeňmi. Oproti klasickým oceľovým brzdám sú karbón-keramiky ľahšie o 23 kg.

Aston Martin V12 Vantage Roadster

Šetrenie hmotnosti

Predný nárazník, kapota, predné blatníky aj prahy sú vyrobené z uhlíkových vlákien. Zadný nárazník a veko batožinového priestoru sú zase vyrobené z ľahkého kompozitu. Roadster dostal aj ľahšiu batériu a špeciálny centrálny výfukový systém s dvojitým výstupom vyrobeným z ľahkej 1 mm nehrdzavejúcej ocele. Oproti výfukovému systému v štandardnom Vantage Roadsteri váži o 7,2 kg menej. Výfukovému systému bol prispôsobený aj tvar zadného difúzora. Ten je mimoriadne funkčný, veď štandardne sa V12 Vantage Roadster dodáva bez dramatického zadného krídla. Komu takýto nenápadnejší vzhľad nie je úplne po chuti, ten si za zadné krídlo môže priplatiť. Všetky aerodynamické prvky na celom vozidle vytvárajú dohromady prítlak 216 kg.

Aston Martin V12 Vantage Roadster

Pneumatiky

Aston Martin V12 Vantage Roadster udržiava kontakt s vozovkou prostredníctvom pneumatík Michelin Pilot Sport 4S s rozmermi 275/35 R21 vpredu a 315/30 R21 vzadu. Tie sa môžu obuť buď na štandardné 21-palcové zliatinové disky, alebo o 8 kg ľahšie kované disky v saténovo čiernej úprave. Výroba automobilu sa začne v treťom kvartáli tohto roka, k prvým zákazníkom budú vozidlá dodané ešte do konca tohto roka.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=-84fFPsnRM8?ab_channel=AstonMartin]

Páčil sa vám tento článok?

Priemerné hodnotenie 5 / 5. Počet hodnotení 1

Ohodnotte tento článok!

Ďakujeme

Sledujte nás na Facebooku!

Mrzí nás že ste neboli spokojný...

Pomôžte nám zlepšiť sa!

Napíšte nám čo by sme mali zlepšiť!

Predchádzajúci článokNový McLaren za 450 eur? Žiadny problém…akurát vám príde v krabici od topánok
Nasledujúci článokObrovské SUV, BMW XM sa odhaľuje na patentových snímkach